WYSZUKIWARKA

 
wpisz szukaną frazę i wybierz obszar poszukiwańSzukaj w:               
Blue 1SekretyRegion new

Informacje

Olszowa. Historia i ludzie

Olszowa. Historia i ludzie

Cena katalogowa: 79.90 zł
Cena promocyjna: 59.93 zł
Nakład wyczerpany
Podaj swój adres email:

Książka przedstawia w zarysie dzieje wsi Olszowa w gminie Ujazd znajdującej się na terenie powiatu tomaszowskiego.

Historia tej wsi ukazana została od pierwszej wzmianki w roku 1379 (dokument biskupa włocławskiego Zbyluta Pałuki z Wąsosza, dotyczący lokacji wsi i obsady sołectwa w Żywocinie)

po czasy współczesne. Z dziejami wsi związane są losy dwóch znamienitych rodów: Olszowskich i Malczów. Z rodziny Olszowskich wywodził się Prymas Polski Andrzej Olszowski, a w rodzinie Malczów urodził się Lucjan Malcz podporucznik oddziału bajończyków, który zginął śmiercią bohaterską w maju 1915 roku we Francji.

Wieś i jej mieszkańcy zostali ukazani w sposób obrazowy. Codzienne zwyczajne życie przeplata się ważnymi dla lokalnej społeczności wydarzeniami. Rodzinna wieś staje się tłem do ukazania jednostkowych losów ludzi, których charaktery i etykę kształtował rodzinny dom i wychowanie w duchu patriotyzmu. W galerii tych postaci znaleźli się m.in. prof. Kazimierz Glinka-Janczewski – reformator  leśnictwa, Wiktoria Lewińska – siostra Narcyzy Żmichowskiej czy Jakub Lewiński – generał powstania listopadowego.

 

  

Z recenzji Tomasza Sławińskiego:

Książka Zdzisława Pakowskiego, przemawia do nas jednak nie tylko słowami. Ciekawie i bogato dobrany materiał ilustracyjny pozwala nam zobaczyć mieszkańców wsi, w ich życiu codziennym i świątecznym, przyjrzeć się krajobrazom i widokom, zobaczyć dawne stroje i zapomniane mody. Lektura książki przywodzi niekłamane poczucie żywego przekazu, niejako bliskości opisywanych osób i zdarzeń. Praca wartościowa, ze względu na naukowe i źródłowe podejście, jest jednocześnie barwną opowieścią o ludziach, którzy z rodzinnej ziemi wynieśli w świat wartości najwyższego rzędu, a także o tych – zwykłych i zapomnianych, którzy nieśli w sobie niepowtarzalną cząstkę narodowego bytu.

 

 

 <NAKŁAD WYCZERPANY>


Szczegóły książki:
Ilość stron:140
Format:165 x 235
Oprawa:twarda
ISBN:978-83-7729-149-8
EAN:9788377291498
Waga:580 g
Fragment ksiązki (pdf):Zobacz fragment książki

Książki o podobnej tematyce:Klienci, którzy kupili tę książkę, kupili również:

×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu oraz Polityki Ochrony Prywatności (RODO) w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?